Lisabon je malebné hlavné mesto Portugalska. Sú preň typické kľukaté úzke uličky, výhľady na Atlantický oceán, morské plody, víno lákajúce na každom kroku, pastelovo sfarbené domy, staré električky alebo dláždené ulice. To všetko z neho robí očarujúce miesto, ktoré si možno ukradne aj vaše srdce. Leží pozdĺž juhu západného pobrežia krajiny a môže sa navyše pochváliť neuveriteľnou zmesou múzeí, historických budov, eklektickej hudby, pestrého nočného života, očarujúcich námestí a uvoľnených kaviarní, z ktorých môžete sledovať okolitý svet. V posledných rokoch sa Lisabon stal oveľa populárnejším vďaka svojim lacným životným nákladom, príjemnému počasiu počas celého roka a stále si zachováva svoje tradičné kúzlo.
Lisabon je veľmi bezpečné, uvoľnené mesto a nemusíte sa báť, že by ste sa tu nudili. Pamätajte však, že nie ste v Španielsku a portugalčina je veľmi odlišný jazyk od španielčiny. Angličtina je široko používaná a je to najviac preferovaný jazyk. Ak vám v reštaurácii na stôl položia chlieb, olivy alebo iné malé dobroty vedzte, že to nie sú bezplatné tapas a musíte za ne zaplatiť. Určite sa vám fotky Lisabonu spájajú so známou žltou električkou 28. Ak chcete získať predstavu o tom, aký bol život v Lisabone v 20. storočí, naskočiť do jednej z nich môže byť pre vás zážitkom, no čakanie v rade, kým sa do niektorej zmestíte, trvá celé veky a čas môžete využiť na iné aktivity, ktorým sa oplatí dať prednosť.
Najlepšie je urobiť si pešiu túru, ktorá je skvelým spôsobom, ako vidieť hlavné pamätihodnosti. Ak plánujete navštíviť viacero atrakcií, využite lisabonskú kartu. Ponúka bezplatný alebo zľavnený vstup do niekoľkých pamiatok, ako aj neobmedzenú verejnú dopravu.
Alfama, historická oblasť Lisabonu, je plná útlych krivolakých uličiek lemovaných obchodmi, kaviarňami, reštauráciami a farebnými stromami. Domčeky skrášlené kachličkami od výmyslu sveta si zamilujete. Názov, ktorý znamená „horúce pramene”, pochádza od Maurov, ktorí ho dobyli v 8. storočí.
Belémska veža (Torre de Belém), postavená v roku 1515, bola používaná ako pevnosť a aj ako maják počas vrcholnej portugalskej moci vo veku objavov. Nachádza sa na severnom brehu rieky Tajo a má 4 poschodia. Interiér vás nemusí veľmi ohúriť, takže zvážte kúpu lístka na jej prehliadku, no okolie hradu zaručene stojí za to. Zelené trávniky, kde si môžete spraviť piknik, vychutnať si miestny street food, len tak sledovať oceán a dýchať morský vánok.
Kláštor Hieronymitov (Mosteiro dos Jerónimos), majstrovské dielo architektúry zo 16. storočia, je zapísané ako národná pamiatka do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Nachádza sa v historickom a monumentálnom prostredí s výhľadom na rieku Tajo. Na impozantnej fasáde kláštora, ktorá sa tiahne asi 300 metrov, stojí bohato zdobený južný portál kostola, ktorý sa pýši obrazmi portugalského patróna svätého Michala archanjela.
Hrad sv. Juraja (Castelo de São Jorge) je mohutný stredoveký hrad s výhľadom na celé mesto. Opevnenia na kopci siahajú až do 1. storočia pred Kristom, hoci súčasný hrad pochádza zo stredoveku. Pri rôznych zemetraseniach bol poškodený a po stáročia viac-menej opustený až do 30. rokov 20. storočia, kedy bol napokon obnovený a zrekonštruovaný. K dispozícii je tiež malá záhradka, ako aj reštaurácia a všade po okolí sa voľne prechádzajú pávy.
Pre úžasný výhľad na panorámu Lisabonu sa vydajte aj na výťah Santa Justa (Elevador de Santa Justa). Je to storočné zariadenie, ktoré sa pripája na 45 metrov vysokú vyhliadkovú plošinu a bolo pôvodne poháňané parou.
Obchodné námestie (Praça do Comércio), najväčšie a najobľúbenejšie námestie v Lisabone, sa nachádza pozdĺž nábrežia a je to bývalé miesto kráľovského paláca. Dva mramorové stĺpy z paláca stále stoja a námestie je teraz domovom mnohých malých obchodov. Osviežte sa tu výborným gelatom a relaxujte.
Rímskokatolícka katedrála (Sé de Lisboa), postavená na pôde bývalej mešity, bola vybudovaná na oslavu porážky Maurov v polovici 12. storočia (konfl ikt, ktorý nastal po neúspešnej krížovej výprave do Svätej zeme). V priebehu rokov bola čiastočne prestavaná v dôsledku zemetrasení a teraz je zlúčením románskeho, gotického a barokového architektonického štýlu. Vstup je bezplatný.
Fado je miestny typ hudby, ktorý sa prvýkrát objavil v 19. storočí a bol obľúbený medzi robotníckou triedou (najmä námorníkmi). Slovo „fado“ pravdepodobne pochádza z latinského slova osud, a preto sa mnohé piesne zameriavajú na nevyhnutnosť nešťastia a utrpenia. Hudba je síce melancholická, ale aj krásna a poetická.
Pamätník objavov (Padrão dos Descobrimentos) bol slávnostne otvorený v roku 1960 počas osláv 500-ročného výročia smrti Henricha moreplavca. S výškou 52 metrov zobrazuje Henryho, ktorý drží malú karavelu spolu s ďalšími hrdinami portugalskej histórie. Pamätník má tvar lodnej provy a vyčnieva nad vodu cez rieku Tajo.
Vychutnajte si aj „pastéis de nata”. Toto lahodné pečivo plnené pudingom je základom celého Portugalska. Nájdete ho kdekoľvek v meste. Tradične sa podáva teplé a so škoricou, šálkou kávy alebo horúcim nápojom. Ak hľadáte autentický zážitok, pozrite sa do Pastelaria Versailles. Existujú už od 20. rokov 20. storočia a patria k tým najlepším.
Cez ústie rieky Tajo sa tiahne Most 25. apríla (Ponte 25 de Abril); najväčší visutý most v Európe a 20. najdlhší na svete. Most v Lisabone, ktorý je často považovaný za dvojča mosta Golden Gate v San Franciscu, je vďaka svojmu podobnému dizajnu v skutočnosti o 100 metrov dlhší. Ponte 25 de Abril bol ofi ciálne otvorený v roku 1966 a považoval sa za hlavné spojenie medzi severným a južným Portugalskom. Most ponúka veľkolepý pohľad z ľubovoľného smeru. Prístav a bary pod ním vám dajú skutočný dojem o veľkosti tohto mosta.