Check-in (registrácia leteniek)
Miesta pre registráciu leteniek (platí tak pre vnútroštátne ako aj medzinárodné lety) sú otvorené 2 hodiny pred plánovaným odletom a zatvárajú 40 minút pred plánovaným odletom. Pokiaľ cestujúci zmešká tento časový interval, stráca nárok na rezervované miesto bez náhrady.
Príručná batožina
Vo všeobecnosti letecké spoločnosti umožňujú vniesť na palubu lietadla výhradne jeden kus príručnej batožiny, ktorý nesmie prekročiť stanovené rozmery (55 x 40 x 20 cm) a musí byť dostatočne ľahký, aby ho cestujúci dokázal sám umiestniť do priehradky nad sedadlom. Ak veľkosť príručnej batožiny prekročí stanovené rozmery, batožina bude prepravená v batožinovom priestore.
Batožina odovzdaná pri registrácii do batožinového priestoru
Letecké spoločnosti majú povolenú hmotnosť batožiny rôzne (môže to byť napr. 15 kg + 5 kg príručnej batožiny na osobu). V cestovných pokynoch k Vášmu letu o tom budete mať presné informácie. V prípade prekročenia maximálnej povolenej hmotnosti batožiny, si letecké spoločnosti účtujú poplatok za nadváhu.
Cestovné dokumenty a vízum
Každý cestujúci zodpovedá za svoje cestovné doklady. Pri registrácii pred odletom je potrebné predložiť platný cestovný doklad, príp. víza. Nezabudnite na cestovné poistenie a informujte sa o podmienkach pre vízum v krajine určenia. Nie je možné nastúpiť na palubu lietadla, pokiaľ nemáte vízum pre vstup do krajiny, kde je to potrebné. Cestovný doklad musí mať minimálnu platnosť 3-6 mesiacov po návrate (podľa destinácie).
Meškanie lietadla
Cestovná kancelária nemôže ovplyvniť nielen odletové časy, ale ani prípadné meškanie lietadla. Za flexibilné a operatívne prispôsobenie sa vzniknutej situácii, t.j. podľa dĺžky meškania lietadla zabezpečiť pre klientov občerstvenie, príp. náhradné ubytovanie sú vždy zodpovedné letecké spoločnosti.
Čo si (ne)môžete vziať v príručnej batožine na palubu lietadla?
Vo všeobecnosti sa odporúča zbaliť si do príručnej batožiny iba tie veci, ktoré budete bezprostredne potrebovať počas cesty.
Povolené predmety:
- malá kabelka
- notebook
- mobilný telefón
- fotoaparát
- videokamera a príslušenstvo k týmto prístrojom
- materiály na čítanie...
Predmety, ktoré určite nemôžu byť prevážaná na palube lietadla:
- zbrane akéhokoľvek druhu
- akékoľvek ostré premety (ani manikúrové nožničky a pilníky, príbory...)
- športové vybavenie (palice, pádla...)
- výbušniny a horľavé látky, kyseliny, žieraviny a pod.
Tekutiny
Všetky tekutiny musia byť zabalené v uzatvárateľnom priesvitnom plastovom obale. Maximálny objem jednotlivých balení nesmie presiahnuť 100ml a spolu 1l na pasažiera. Stanovený objem sa vzťahuje aj na originálne balenie. Cestujúci je povinný pred detekčnou kontrolou plastový obal predložiť na kontrolu samostatne. Akákoľvek tekutina, resp. zmes, ktorá nebude predložená pred detekčnou kontrolou, je považovaná za úmyselne zatajenú a nebude umožnené vniesť túto tekutinu, resp. zmes do vyhradeného bezpečnostného priestoru a na palubu lietadla! POZOR! Ani tekutiny s objemom vyšším ako 100ml zakúpené v priestoroch letiska pred detekčnou kontrolou (t.j. vo verejnej časti letiska a nie v letovej časti, či vyhradenom bezpečnostnom priestore) si so sebou na palubu lietadla nemôžete vziať.
Lieky
Cestujúci si môže vziať so sebou lieky a iné tekutiny, ktoré sú pre neho potrebné zo zdravotných dôvodov alebo z dôvodov špeciálnej diéty alebo potravu pre dieťa potrebnú na celú „cestu“ (t.j. let/lety tam, pobyt tam a let/lety späť). Objem týchto tekutín nemusí spĺňať maximálny objem balenia 100ml. V každom prípade cestujúci musí byť schopný predložiť dôkaz o pôvode tekutiny, resp. zmesi, pri detekčnej kontrole, ak bude vyzvaný.
Kabáty, bundy, saká
a podobné oblečenie sa pri detekčnej kontrole kontrolujú ako samostatný kus príručnej batožiny.
Väčšie elektronické zariadenia
Notebook, dataprojektor, radiomagnetofón a pod. musia byť z príručnej batožiny pred detekčnou kontrolou vybraté a samostatne kontrolované.
Cestujúci s mimoriadnymi požiadavkami
cestujúci so zlomenými končatinami
Cestujúcim so zlomenou končatinou sa odporúča dostaviť sa na registráciu 2 hodiny pred odletom. Pokiaľ majú dolnú končatinu v dlahe, resp. driek a/alebo celú nohu v sadre, si musia zakúpiť celkovo tri miesta. Noha tak môže byť počas letu vyložená a zníži sa opuch. Jedno miesto je povolené iba pre cestujúcich, ktorí majú v sadre iba spodnú časť dolnej končatiny, t.j. iba predkolenie.
tehotné ženy
Tehotné ženy nie sú väčšinou považované za cestujúcich s mimoriadnymi potrebami až do 27. týždňa tehotenstva (vrátane) a môžu cestovať lietadlom bez potvrdenia od lekára. Pri cestovaní medzi 28-35. týždňom (vrátane) je potrebné potvrdenie od lekára o spôsobilosti cestovať lietadlom s uvedením počtu týždňov tehotenstva. Tehotné ženy v 36. týždni a neskôr už nemôžu letecky cestovať a je preto potrebné absolvovať spiatočný let do 35. týždňa tehotenstva. Presné podmienky cestovania v tehotenstve si odporúčame overiť priamo u konkrétnej leteckej spoločnosti.
deti do dvoch rokov
Deti, ktoré ešte nedosiahli vek 2 roky v deň letu, môžu cestovať iba v sprievode dospelej osoby. Dieťa do dvoch rokov nesmie sedieť na samostatnom sedadle a nesmie cestovať v rozsahu 14 dní po narodení.
maloletá osoba bez sprievodu
Letecké spoločnosti spravidla neumožňujú cestovať deťom bez sprievodu dospelej osoby. Deti bez sprievodu dospelej osoby musia byť staršie ako 14 rokov. Deti mladšie ako 14 rokov môžu cestovať v sprievode osoby staršej ako 16 rokov, ktorá za dieťa prevezme zodpovednosť.
Škody po prílete do cieľovej destinácie
Ak zistíte akékoľvek nezrovnalosti v súvislosti s batožinou (poškodenie alebo strata), kontaktujte pri prílete oddelenie pre straty a nálezy na príslušnom letisku. Pracovník oddelenia vyhotoví správu o majetkovej nezhode na základe Vami nahláseného poškodenia. Preukázať sa musíte palubným lístkom a lístkom od batožiny. Odporúčame si poškodenú batožinu aj nafotiť, aby ste mali dôkaz pre prípadne ďalšie dokazovanie po odchode z letiska.