Ak hľadáte miesto, kde sa dokonale snúbi turistika, kultúra a skvelé jedlo – určite vám odporúčam navštíviť Bavorsko. Zaberá najrozsiahlejšie územie zo šestnástich štátov Nemeckej spolkovej republiky. Územie Bavorska susedí s Českou republikou a na juhovýchode s dvoma štátmi Rakúskej republiky – Horným Rakúskom a Salzburskom. Bavorsko je zo všetkých nemeckých štátov ekonomicky najbohatšie, technologicky najvyspelejšie, má najvyššie pohoria, či svetovo známy futbalový klub Bayern Mníchov. Bavori sú právom jedným z najšťastnejších národov. Ak hľadáte cestu za úspechom a šťastím, práve tu môžete zistiť ako na to.
Hlavným Mestom Bavorska je Mníchov. Leží na podhorí Álp na rieke Isar a trvalo tu žije 1,4 milióna obyvateľov. Mníchov je centrom obchodu, priemyslu, kultúry a vzdelania. Zmienka o meste väčšine mužov pripomenie automobil BMW, futbalový klub Bayern Mníchov a Oktoberfest. Automobilka tu má hlavný stan a pivný festival je svetoznámy. Mníchov ponúka ale omnoho viac – k povinným zastávkam v meste patrí Karlovo námestie. Na jeho západnom cípe stojí brána Karlstor, ktorá sa zachovala z pôvodného opevnenia mesta. V priľahlej uličke kupcov si urobíte obrázok o živote v Mníchove pred stovkami rokov. Námestie Marienplatz zdobí barokový mariánsky stĺp a Rybia fontána. Sídli tu aj Stará a Nová radnica, pod ktorej vežou sa schádzajú turisti, aby obdivovali orloj so zvonkohrou.
Najlepšou voľbou ako spoznať Bavorsko je prejsť Romantickú cestu, ktorá je dlhá 413 kilometrov a vedie cez dvadsať zaujímavých historických miest, ohromujúcich prírodných scenérii a úchvatných hradov. Táto cesta spája krásu prírody, pobyt na čerstvom vzduchu, kultúru, dobré jedlo a bavorskú pohostinnosť. Jej názov vyjadruje to, čo mnohí turisti z domova aj zahraničia vnímajú pri pohľade na tunajšie stredoveké mestá a najmä rozprávkový zámok Neuschwanstein. Zámok sa nachádza v oblasti Schwangau, pri Füssene, cca 120 km juhozápadne od Mníchova. Vizuálna podoba zámku Neuschwanstein sa stala známou zrejme po tom, ako jeho pompézny exteriér inšpiroval zámok Šípkovej Ruženky v americkom Disneylande. Neuschwanstein vďačí za svoj zrod jedinému človeku – bavorskému kráľovi, čudákovi, introvertovi a samotárovi Ludwigovi II. Ten nešetril na umení a viac ako panovaniu sa venoval realizácii svojich estetických predstáv a bohémskemu životu. Zámku sa však netešil dlho, pretože krátko pred dokončením stavby zomrel. Architektúra a interiér zámku sa nesú v štýle historizmu a eklekticizmu. V súčasnosti ho navštívi viac ako 1,4 milióna turistov ročne. Menej známym, no celkom určite rovnako zaujímavým zámkom, je starší a menší Hohenschwangau, ktorý kráľovskej rodine slúžil ako letné sídlo.
Pre fanúšikov histórie, ale aj vysokohorskej turistiky odporúčam navštíviť oblasť Obersalzberg – Berchtesgaden. Na skalnatom hrebeni vo výške 1 834 m n. m. sa pod mrakmi neslávnej histórie týči sídlo Kehlsteinhaus, Hitlerovo Orlie hniezdo. História tohto miesta sa začala písať v roku 1937, keď Martinovi Bormannovi, osobnému tajomníkovi Adolfa Hitlera a súčasne vedúcemu hlavnej kancelárie NSDAP, napadlo dať postaviť toto horské sídlo ako dar vodcovi k jeho päťdesiatym narodeninám. O Hitlerovi však bolo známe, že trpel závratmi a extrémne vysoké polohy príliš nepreferoval. Stavba okázalého sídla na vrchole hory Kahlstein za pomoci najlepších architektov, inžinierov a 2 500 robotníkov trvala iba 13 mesiacov, napriek tomu Hitler údajne sídlo navštívil iba 5-krát. Čo sa však tomuto miestu nedá uprieť sú nekonečne krásne výhľady na Alpy. Ak vám vyjde počasie, Bavorsko, ale aj rakúske Salzbursko budete mať ako na dlani.
Všetky krásy Bavorska sú pre nás naozaj na dosah – cesta autom z Bratislavy do Mníchova trvá cca 5 hodín a je dlhá približne 500 km.