Nie je žiadnou novinkou, že Francúzsko je synonymom kvalitného vína a ako ukazuje každá mapa francúzskych vinárskych oblastí, po celej krajine sú roztrúsené vinice, ktoré sú zodpovedné za produkciu neuveriteľných siedmych až ôsmych miliárd fl iaš ročne. Vo všeobecnosti možno francúzsky vinársky región rozdeliť na severné vinice, ktoré sú známe pre biele vína a južné vinice (s výnimkou Jura a Savoy), kde nájdeme červené vína. Najznámejšími vinárskymi oblasťami sú Bordeaux, Burgundsko, Languedoc-Roussillon, Champagne, údolie rieky Loiry, údolie rieky Rýn, Alsasko a Provence.
Alsasko sa nachádza v ďalekom severovýchodnom rohu Francúzska a je jedným z najmenších regiónov krajiny. Táto krásna a očarujúca oblasť sa rozprestiera medzi pohorím Vogézy na západe a riekou Rýn, ktorá tvorí dlhú prirodzenú hranicu s Nemeckom, na východe. Malebná krajina je zmesou hustých lesov, bohatej poľnohospodárskej pôdy, nádherných viníc, opevnených miest a malebných dedín s domami, ktorých okná sú plné muškátových kvetov. Nebezpečná poloha regiónu na hranici Nemecka a Francúzska spôsobila, že táto oblasť bola po stáročia ako medzi dvoma mlynskými kameňmi. Ak dnes navštívite Alsasko, môžete vidieť, ako zásahy týchto dvoch impérií ovplyvnili oblasť prostredníctvom jej architektúry a prítomnosti francúzskeho a nemeckého jazyka. Alsaská vínna cesta, jedna z najstarších vo Francúzsku, prechádza viacerými vinárskymi oblasťami a odhaľuje prácu vinohradníkov a umenie týchto vín. Alsaské víno je predovšetkým o vôňach. Z pohára vychádzajú kvetinové a broskyňové vône a mnohé z nich sú známe vysokou viskozitou, čím sa dajú pekne kombinovať s pikantnou hydinou akou je napríklad pečená prepelica. Množstvo rôznych odrôd hrozna, ktorým sa tu darí, produkuje neporovnateľnú škálu bohatých a aromatických vín, od najsuchších a najjemnejších až po tie najbohatšie. Alsaské vína dodávajú šmrnc brilantnej kyslosti a výrobcovia nepoužívajú vyzrievanie v dube na dodanie korenitosti a bohatosti, ale namiesto toho sa spoliehajú na vyváženosť zrelosti a alkoholu, aby doplnili jeho chuť. Región je rozdelený na dve časti: Bas-Rhin (na severe pri Štrasburgu) a Haut-Rhin (na juhu na nízkych svahoch pohoria Vogézy). Od apríla do októbra sa v mnohých miestnych dedinách oslavuje vinobranie a koná sa tu celý rad festivalov.
Vinárska oblasť Champagne sa nachádza v severovýchodnej časti Francúzska približne hodinu od hlavného mesta Paríž. Champagne je názov svetoznámeho šumivého vína, ktoré všetci poznáme, ale je to aj názov regiónu, kde sa toto víno vyrába. Už za čias cisára Karola Veľkého, v deviatom storočí, bolo Champagne jedným z významných regiónov Európy, bohatou poľnohospodárskou oblasťou, ktorá bola známa svojimi veľtrhmi. Z vínnej révy sa tu však vyrábalo iba klasické tiché víno, ktoré bolo vďaka kriedovému podložiu a klimatickým podmienkam pomerne kyslé a tenké. Azda práve preto sa tam pridával cukor, ktorý upravoval chuť, a ktorý sa stal s najväčšou pravdepodobnosťou príčinou vzniku šumivého vína Champagne. Podľa legendy sa o jeho vznik zaslúžil benediktínsky mních Pierre Pérignon. Ten sa staral o vinice v kláštore, vyrábal tam víno a už vtedy experimentoval so sklenenými fľašami a korkovým uzáverom. Na toto víno však zabudol a už bolo len otázkou času, kedy sa v uzavretej fľaši prebudia k životu kvasinky, ktoré majú cukor ako prirodzenú potravu. Vďaka tejto fermentácii sa vo fľaši vytvorili charakteristické bublinky. Obchodný úspech v priebehu stáročí súvisel rovnako so skutočnosťou, že oblasť Champagne bola blízko Paríža a iných veľkých európskych miest, ako aj so samotnými vlastnosťami produktu. Vo Francúzsku však neexistuje azda žiadny iný región, ktorého meno by sa tak preslávilo vo svete vďaka miestnemu produktu. Rovnako ako všetky vinárske oblasti Francúzska, oblasť, kde sa šampanské vyrába, je ohraničená a možno identifi kovať 5 podoblastí, ktorými sú: Aube, Côte des Blancs, Côte de Sézanne, Montagne de Reims a Vallée de la Marne. Hlavnými mestami regiónu Champagne sú Reims a Epernay. Univerzitné mesto Reims so svojou veľkou stredovekou katedrálou, kde boli v minulosti korunovaní francúzski králi, je miestom, ktoré musíte vidieť. Katedrála bola vážne poškodená počas prvej svetovej vojny, ale neskôr ju úspešne zrekonštruovali. Pre snáď ešte príjemnejšie návštevy pivníc a ochutnávky mnohí návštevníci uprednostnia mesto Epernay, pätnásť kilometrov južne od Reims. Epernay leží v srdci „krajiny šampanského” a je domovom najznámejších výrobcov šampanského vrátane Moët & Chandon alebo Perrier-Jouët. Keďže je mesto malé, je ľahké navštíviť niekoľko šampanských domov alebo pivníc pešo. Tie prevedú návštevníkov známymi vinicami a dedinami, kde, v závislosti od ročného obdobia, môžu byť malé šampanské domy, mnohé z nich rodinné, otvorené na ochutnávku šampanského, priamy predaj a dokonca aj prehliadky so sprievodcom. Región Champagne sa pýši historickými väzbami s niektorými z najznámejších vodcov, akých kedy Francúzsko malo – najmä s Johankou z Arku a generálom a politikom Charlesom de Gaullom.