
Baleáry ležia v Stredozemnom mori a sú obľúbenou a vyhľadávanou turistickou destináciou, keďže sa pýšia 300 slnečnými dňami v roku a nádhernými plážami lemovanými priezračným morom. Tými sa môže pochváliť nielen kvarteto najznámejších ostrovov (Mallorca, Menorca, Ibiza a Formentera), ale týka sa to aj menších ostrovov ako Cabrera alebo Dragonera. Ostrovy patria ku Katalánsku nielen administratívne, ale aj po jazykovej stránke.
Ľudia, ktorí vyhľadávajú aktívnu dovolenku, si tu môžu užiť potápanie, šnorchlovanie, windsurfi ng alebo golf. Veľmi lákavá je možnosť peších výletov po horských chodníkoch alebo poznávanie ostrovov z výšky cyklistického sedla. Milovníci nočného života by sa mali vydať na Ibizu, kde je celá rada diskoték a tanečných klubov. Tých, ktorých láka história a ničím nerušená dovolenka s deťmi, to určite zavedie na Mallorcu. Ostrovy boli známe už v starovekom Grécku a Fenícii. Neskôr sa stali súčasťou legendárneho Kartága a po osídlení Rimanmi sa na Baleároch začali vo veľkej miere pestovať olivy. Na ostrovoch sa nachádza relatívne veľké množstvo vápencových kvapľových jaskýň, ktoré turisti veľmi radi navštevujú.
Najväčším ostrovom Baleárskeho súostrovia a celého Španielska je Mallorca. Každoročne sem zavíta veľké množstvo turistov, najmä z Nemecka, Veľkej Británie, Ruska a Holandska. Okrem španielčiny a katalánčiny sa tu môžete stretnúť ešte s miestnym nárečím, ktorému sa hovorí mallorquina a najviac vychádza z katalánčiny. Najvyšším vrchom je 1 445 m vysoká hora Puig Major. Ostrov pôsobí sviežim zeleným dojmom, v údoliach rastú pomarančovníky, citrónovníky a darí sa aj mandľovníkom. Najznámejšie turistické letoviská sú roztrúsené prevažne v okolí hlavného mesta Palma de Mallorca na juhu – El Arenal, Santa Ponsa či Magaluf, ktoré sú plné pamiatok, obchodov a nočných podnikov. Rajom cyklistov, gurmánov a pôžitkárov je prístav Puerto de Sóller. Najvyššie položené horské mestečko Valldemossa dostalo aj slávne osobnosti a v minulosti tu istú dobu strávil klavírny virtuóz Frédéric Chopin. Mesto Manacor je známe výrobou umelých perál, nachádzajú sa tu Dračie jaskyne a je to aj rodisko známeho španielskeho tenistu Rafaela Nadala. Tradičná mallorská kuchyňa nie je len o jednohubkách tapas či ryžovom pokrme s morskými plodmi paelle, ale aj o sladkých maškrtách. Jednou z tých najznámejších je ensaïmada – koláč rôznych veľkostí plnený krémom či šľahačkou.
Biely ostrov lásky, ako je Ibiza niekedy nazývaná, ponúka panenskú prírodu a nádherné pieskové pláže obklopené borovicovými a píniovými hájmi. Neopakovateľná je romantika úzkych uličiek historického mesta Eivissa – metropoly ostrova, kde na vás čaká množstvo barov a reštaurácii, originálnych kaviarní, galérii, elegantných obchodíkov s kúzlom miestnej originality a predovšetkým dominantná stredoveká pevnosť Dalt Vila. V okolí mesta sú prepychové pláže Cala San Vicente, Talamanca, Figueretes, Platja d’en Bossa, ale najznámejšou je Ses Salines, ktorá leží na skale nad morom. Pohostinnosť miestnych obyvateľov a veľké množstvo zábavy iba dokresľuje atmosféru, ktorá pravidelne priťahuje umelcov z celého sveta. V 60. rokoch ho pre svoju krásu vyhľadávali aj „hippies”. Milovníci prírody budú okúzlení palmami, opunciami, figovníkmi i olivovníkmi. Nachádzajú sa tu aj svetoznáme diskotéky Pacha a Space a život utícha až nadránom.
Formentera je turistami menej navštevovaná, možno je to spôsobené tým, že nemá vlastné letisko a je dostupná jedine loďou zo susednej Ibizy. Trajektom sa na Formenteru do prístavu La Savina dostanete asi za 40 minút. Odtiaľ sú návštevníci autobusmi a taxíkmi rozvážaní ďalej po ostrove. Snáď nikto si nenechá ujsť výlet k majáku Far de la Mola stojaci na náhornej plošine La Mola, ktorá je najvyššie položeným miestom ostrova. Pri majáku sa nachádza pamätník spisovateľa Julese Vernea, ktorého krajina inšpirovala k napísaniu románu „Na kométe”.
Druhým najväčším ostrovom tvoriacim súostrovie Baleáry je Menorca s hlavným mestom Mahón. Vďaka jeho členitému pobrežiu ho často vyhľadávajú potápači a patrí medzi obľúbené stredomorské potápačské lokality. Veľkým lákadlom sú tiež vraky stroskotaných lodí nachádzajúcich sa v blízkosti pobrežia, v hĺbke až 50 m. Návšteva ostrova Menorca poteší aj milovníkov histórie a archeologických pamiatok, ostrov je vlastne takým múzeom pod šírym nebom. Na najrôznejších miestach môžete naraziť na pamiatky pripomínajúce dávne civilizácie. Obzvlášť zaujímavý je slávny mestský sviatok Festes de Sant Joan – súťaže a turnaje jazdcov na menorských koňoch uprostred davu ľudí v starej časti mesta. Oslavy sa konajú v predvečer sviatku sv. Jána Krstiteľa a patria medzi vôbec najznámejšie sviatky celého Španielska.